صفحه اصلی / بلاگ / نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

1396/7/29


یکی دیگر از سوالاتی که پس از جراحی بینی  بسیار پرسیده می شود این است که” تا چه زمانی باید به پشت بخوابم” یا ” از چه زمانی می توانم به بغل بخوابم یا زیر سرم را صاف کنم” و سوالاتی از این جنس.

بسیاری از بیماران عادت به خوابیدن در موقعیت خاصی دارند و این محدودیت ایجاد شده کلافه شان می کند و به دنبال تایید جراح برای برگشتن به وضعیت قبل از عمل شان هستند.

در اینجا این موضوع را از دو منظر با هم مرور می کنیم:

۱) در مورد بالا بردن سر پس از عمل: تقریبا” همه جراحان موافقند که در ۲هفته اول پس از جراحی بینی که سرتان را بالاتر از سطح قلب تان نگه دارید که معمولا” معادل ۲تا ۳ بالش در زمان خوابیدن می باشدکه این اقدام باعث تسریع درکاهش ورم بینی و صورت می شود.

 

۲) اما در مورد خوابیدن به پشت (طاقباز) یا به پهلوها : دلیل توصیه به خوابیدن به پشت پس از عمل جراحی بینی ، معمولا” ترس و نگرانی از آسیب رساندن و جابجا شدن استخوانهای بینی در اثر چرخیدن های ناخودآگاه بیمار در زمان خواب است .

 

با اینکه جابجایی استخوان های بینی ناشی از چرخیدن حین خوابیدن بندرت گزارش شده است ، ولی بنظر منطقی می رسد که در:

۱ تا ۲هفته اول پس از عمل، بیمار مستقیم به پشت بخوابد

و برای پرهیز از گردش به طرفین در حین خواب چند بالش در ۲ طرفش قرار دهد تا با جوش خوردن نسبی استخوانها همان احتمال کم آسیب هم از بین رفته باشد.

خوابیدن و عمل بینی

باز هم تاکید می شود که ارزیابی علمی در این مورد وجود ندارد و تنها یک پیشنهاد برای کاهش همان احتمال بسیار نادر اسیب به بینی در اثر جابجا شدن ها درحین خواب است و این مورد هم از آن دسته توصیه هایی است که هر جراح بر اساس تجربه شخصی اش به بیماران ارائه می دهد.

در هرحال وسواس بیش از حد هم جالب نیست و  بنظرما، یک خواب طولانی و شیرین و راحت بسیار مهم تر از نگران بودن راجع به این است که چگونه بخوابیم !


ارسال نظر:


جستجو در بلاگ

جراح پلاستیک

دکتر رضا فرسا با سابقه 25 ساله در انجام جراحی های پلاستیک، بخصوص جراحی بینی و صورت، مزوتراپی و همچنین دیگر جراحی های زیبایی