صفحه اصلی / بلاگ / جراحی پلاستیک جای بخیه

جراحی پلاستیک جای بخیه

1396/7/29


جراحي پلاستيك به معناي بهبود زخم است بنابراين در جهت محو كردن جاي زخم عمل نمي‌كند علاوه بر آن مي‌تواند جاي برخي زخم‌ها را پنهان كند.
زخم‌هاي مزمن دسته ديگري از زخم‌ها را تشكيل مي‌دهند. اين زخم‌ها به علت ابتلا به بيماري‌‌هاي زمينه‌اي به وجود مي‌آيد. به عنوان نمونه فردي فلج شده و لگن او بي‌حس است ممكن است دچار زخم بستر ‌شود. زخم پاي ديابتي هم امكان دارد مبتلايان به ديابت را گرفتار كند. برخي بيماران نيز مبتلا به اختلالات خون‌رساني به اندام‌ها هستند در نتيجه دچار زخم‌هاي سيستميك مي‌شوند.
وي با بيان اينكه سوختگي‌ها به چند دسته تقسيم مي‌شوند، گفت: سوختگي‌هاي درجه يك مانند آفتاب سوختگي باعث قرمزي پوست مي‌شوند. زخم تاول نمي‌زند و بدون آن كه جاي آن باقي بماند، بهبود پيدا مي‌كنند البته در برخي مواقع ممكن است يك تا دو سال پوست آن‌ها تيره شود.
صرف نظر از علت ایجاد جراحت بر روی پوست در نتیجه آسیب دیدگی، عمل جراحی، یا سوختگی، این مشکل می‌تواند باعث ایجاد ظاهر نامناسب برای افراد شود. جای زخم‌ها (اسکارها) دارای ظاهر متفاوت و معمولاً برآمده نسبت به بافت سایر بخش‌های پوست هستند، زیرا بافت زخم از سلول‌های کولاژن به جای سلول‌های عادی پوست، تشکیل می‌شود. در نتیجه، اسکارها معمولاً رنگ متفاوت داشته و دارای غدد چربی یا پیازهای مو نمی‌باشند. شدت و رفع جای سوختگی و جای زخم ایجاد شده بر روی پوست به فاکتورهای متعدد همچون اندازه و عمق زخم، خون‌رسانی به ناحیه مورد نظر، و نیز ضخامت و رنگ پوست فرد بستگی دارد. بعضی افراد (به خصوص کسانی که ساختار پوست آنها عمیق‌تر است) گرایش به ایجاد جای زخم‌های واضح بر روی پوست دارند که در اصطلاح تخصصی به آنها کلوئید (keloids) می‌گویند


ارسال نظر:


جستجو در بلاگ

جراح پلاستیک

دکتر رضا فرسا با سابقه 25 ساله در انجام جراحی های پلاستیک، بخصوص جراحی بینی و صورت، مزوتراپی و همچنین دیگر جراحی های زیبایی